Skip to content

887 Hunterdon St

Newark, NJ 07112

Built 2002

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 24, 2002

Property Information

Block3586
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,400
9%
Improvement Value:$150,400
91%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+2.0%
2024$6,181-0.2%
2023$6,191-1.7%
2022$6,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 5936, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5821, Page 269

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5038, Page 945