Skip to content

913-915 Hunterdon StNewark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 29, 2011

Property Information

Block3586
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,022
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
7%
Improvement Value:$292,500
93%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+2.0%
2024$11,672-0.2%
2023$11,691-1.7%
2022$11,898+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft6,022DeedBook 12322, Page 1607

Property Sale

Sale
$199,164
DeedBook 12245, Page 3156

Property Sale

Sale
$374,000
DeedBook 6396, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$35,620
DeedBook 5849, Page 808

Property Sale

SaleMulti
$14,000
DeedBook 4730, Page 65