Skip to content

571-585 18th AveNewark, NJ 07103

Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block358
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,000
2%
Improvement Value:$10,962,300
98%
Total Assessment$11,226,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$422,221+3541.1%
2020$11,596+3.7%
2019$11,178+3.5%
2018$10,802+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 6349, Page 847