Skip to content

678-690 S 17thNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block358
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,000
58%
Improvement Value:$160,200
42%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$21,544+3.7%
2013$20,770+4.7%
2012$19,846+16.1%
2011$17,094+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 12063, Page 8931