Skip to content

274-276 Hawthorne AveNewark, NJ 07112

Public Property

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Oct 1, 1991

Property Information

Block3598
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1993$1,018+17.5%
1992$866+10.5%
1991$784
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5070, Page 565

Property Sale

Sale
$7,273
DeedBook 4730, Page 65