Skip to content

259-261 Seymour Ave

Newark, NJ 07108

Built 1931

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 9, 2024

Property Information

Block3598
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,202
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$227,300
91%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+2.0%
2024$9,685+190.5%
2023$3,334-1.7%
2022$3,393+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft4,202DeedBook 20240, Page 34551

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft2,788DeedBook 20210, Page 32628Recorded3/17/2021

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5522, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1931