Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
268-270 Hawthorne Ave
Newark, NJ 07112
Last Sale Date
Oct 1, 1997
Property Information
Block3598
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$125,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$125,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1999 | $1,121 | +4.4% |
| 1998 | $1,074 | +5.7% |
| 1997 | $1,016 | +1.3% |
| 1996 | $1,003 | +0.2% |
Property History
No events match the selected filters.