Skip to content

99-101 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1919

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block3660
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
15%
Improvement Value:$163,000
85%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+2.0%
2024$7,150-0.2%
2023$7,162-1.7%
2022$7,288+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft3,352DeedBook 12458, Page 3137

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4467, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1919