Skip to content

37-41 Bock Ave

Newark, NJ 07112

Built 1906

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block3601
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
19%
Improvement Value:$134,300
81%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,305+2.0%
2024$6,181-0.2%
2023$6,191-1.7%
2022$6,300+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$254,900

To:

Sq Ft3,524DeedBook 20180, Page 39626

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 20170, Page 87860Recorded10/4/2017

Property Sale

Sale
$56,200
DeedBook 5579, Page 132

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 4528, Page 1003

Property Built

Built

Year Built: 1906