Skip to content

31 Bock AveNewark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 18, 2016

Property Information

Block3601
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,007
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,800
15%
Improvement Value:$165,800
85%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,401+2.0%
2024$7,255-0.2%
2023$7,266-1.7%
2022$7,395+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft4,652DeedBook 20160, Page 17887

Property Built

Built

Year Built: 1923