Skip to content

179 Keer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 29, 2003

Property Information

Block3707
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page113

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,996
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
14%
Improvement Value:$183,400
86%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+2.0%
2024$7,956-0.2%
2023$7,968-1.7%
2022$8,109+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,996DeedBook 6029, Page 511

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5246, Page 292

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4884, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1927