Skip to content

46-48 Bock Ave

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Nov 7, 2005

Property Information

Block3602
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,162
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
13%
Improvement Value:$208,000
87%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,074+2.0%
2024$8,895-0.2%
2023$8,909-1.7%
2022$9,067+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft5,162DeedBook 6258, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1927