Skip to content

221 Custer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1967

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Dec 15, 2014

Property Information

Block3603
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,424
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
16%
Improvement Value:$147,400
84%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,712+2.0%
2024$6,580-0.2%
2023$6,591-1.7%
2022$6,707+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft3,714DeedBook 12531, Page 5815

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 6193, Page 307

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5466, Page 671

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 4550, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1967