Skip to content

111-113 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block3607
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,073
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
15%
Improvement Value:$160,200
85%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,195+2.0%
2024$7,053-0.2%
2023$7,065-1.7%
2022$7,190+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 12365, Page 7670

Property Built

Built

Year Built: 1924