Skip to content

101-103 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Date
Jun 8, 1991

Property Information

Block3607
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,028
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
15%
Improvement Value:$171,900
85%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,678+2.0%
2024$7,527-0.2%
2023$7,539-1.7%
2022$7,672+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4600, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1925