Skip to content

217-219 Lehigh Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 19, 2003

Property Information

Block3628
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,054
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
14%
Improvement Value:$181,600
86%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,040+2.0%
2024$7,881-0.2%
2023$7,894-1.7%
2022$8,033+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft5,054DeedBook 6005, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1922