Skip to content

61 Huntington Ter

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Sep 23, 1994

Property Information

Block3608
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,098
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$135,300
83%
Total Assessment$162,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,191+2.0%
2024$6,069-0.2%
2023$6,079-1.7%
2022$6,186+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000

To:

Sq Ft4,098DeedBook 5334, Page 842

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 4495, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1922