Skip to content

414 Irvine Turner Blvd

Newark, NJ 07108

Built 1920

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Aug 2, 2010

Property Information

Block2693
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
12%
Improvement Value:$139,200
88%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,032+2.0%
2024$5,913-0.2%
2023$5,922-1.7%
2022$6,027+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$33,500

To:

Sq Ft4,124DeedBook 12268, Page 5545

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12016, Page 6925

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 6385, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1920