Skip to content

179 Osborne TerNewark, NJ 07112

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block3612
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,812
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$223,800
91%
Total Assessment$246,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,367+2.0%
2024$9,182-0.2%
2023$9,197-1.7%
2022$9,359+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$317,000
DeedBook 6050, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5882, Page 755

Property Sale

Sale
$5,000

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5173, Page 840

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5106, Page 638