Skip to content

14-16 Schuyler Ave

Newark, NJ 07112

Built 1919

Last Sale Price
$304,400
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block3613
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,244
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
9%
Improvement Value:$233,100
91%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+2.0%
2024$9,529-0.2%
2023$9,544-1.7%
2022$9,713+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$304,400

To:

Sq Ft4,960DeedBook 20170, Page 50430

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 12191, Page 582

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6159, Page 418

Property Sale

Sale
$72,151
DeedBook 5812, Page 229

Property Sale

Sale
$37,991
DeedBook 5587, Page 723

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5305, Page 16

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4928, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1919