Skip to content

348-350 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Vacant Land

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block3613
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class---
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,347+2.0%
2024$3,281-0.2%
2023$3,286-1.7%
2022$3,344+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

DeedBook 20220, Page 86461

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5905, Page 445

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5340, Page 677