Skip to content

17-19 Fessenden Pl

Newark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block3618
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,575
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
14%
Improvement Value:$140,100
86%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+2.0%
2024$6,039-0.2%
2023$6,049-1.7%
2022$6,156+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft4,575DeedBook 20190, Page 92093

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft2,635DeedBook 20190, Page 92093Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 6175, Page 702

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 5208, Page 513

Property Sale

Sale
$25,400
DeedBook 4679, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1923