Skip to content

22 Patten Pl

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block3618
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,590
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
7%
Improvement Value:$300,100
93%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,261+2.0%
2024$12,019-0.2%
2023$12,038+28.0%
2022$9,405+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,714DeedBook 20200, Page 35671Recorded4/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6403, Page 316