Skip to content

10 Patten Pl

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 14, 2023

Property Information

Block3618
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,614
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
14%
Improvement Value:$132,000
86%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,853+2.0%
2024$5,737-0.2%
2023$5,747-1.7%
2022$5,848+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft4,614DeedBook 20240, Page 28097

Property Sale

Sale
$12,159
DeedBook 4725, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1922