Skip to content

81 Wolcott Terr

Newark, NJ 07112

Built 1921
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block3622
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
9%
Improvement Value:$220,300
91%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+101.9%
2024$4,567-0.2%
2023$4,574-1.7%
2022$4,655+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-000654-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 20240, Page 24624

Property Sale

Sale
$25,000
Sq Ft2,420DeedBook 20230, Page 7598Recorded2/6/2023

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5110, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1921