Skip to content

77-79 Wolcott Terr

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block3622
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,300
10%
Improvement Value:$224,700
90%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,508+2.0%
2024$9,320-0.2%
2023$9,335-14.6%
2022$10,936+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 12210, Page 3513

Property Sale

Sale
$383,000
DeedBook 6249, Page 298

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6105, Page 282

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5107, Page 404

Property Sale

Sale
$400
DeedBook 4824, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1927