Skip to content

124-126 Scheerer AveNewark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block3665
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,854
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
9%
Improvement Value:$309,400
91%
Total Assessment$340,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,839+2.0%
2024$14,547+48.1%
2023$9,820-1.7%
2022$9,994+50.2%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,854DeedBook 20220, Page 28267

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,854DeedBook 20190, Page 78971Recorded8/22/2019

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 20180, Page 5707Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$120,172

From:

To:

Sq Ft2,854DeedBook 20180, Page 5706Recorded1/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$123,000
DeedBook 5873, Page 849

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5297, Page 340

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5052, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 4942, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1922