Skip to content

292-296 Clinton Pl

Newark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block3633
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page108

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,100
69%
Improvement Value:$55,800
31%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+2.0%
2024$6,707-0.2%
2023$6,717-1.7%
2022$6,836+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 20210, Page 49927

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5281, Page 941

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5112, Page 580

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4906, Page 966