Skip to content

996-998 Bergen StNewark, NJ 07112

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 29, 2007

Property Information

Block3657
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
61%
Improvement Value:$68,000
39%
Total Assessment$173,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,602+2.0%
2024$6,472-0.2%
2023$6,482-1.7%
2022$6,597+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 5190, Page 410

Property Sale

SaleMulti
$129,900

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 5061, Page 322