Skip to content

50-54 Renner AveNewark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 13, 2000

Property Information

Block3639
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,697
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,600
14%
Improvement Value:$150,800
86%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+2.0%
2024$6,539-0.2%
2023$6,549-1.7%
2022$6,665+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,697DeedBook 5746, Page 515

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5533, Page 161

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5089, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1912