Skip to content

56-60 Renner AveNewark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 26, 2019

Property Information

Block3639
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF3U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,210
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,100
9%
Improvement Value:$241,300
91%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,093+2.0%
2024$9,894-0.2%
2023$9,910-1.7%
2022$10,085+43.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft4,210DeedBook 20191, Page 3860

Property Sale

Sale
$92,510

From:

To:

Sq Ft2,631DeedBook 20190, Page 56667Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 6028, Page 814

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5251, Page 158

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 5225, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1927