Skip to content

18-20 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1953

Last Sale Date
Jan 23, 2024

Property Information

Block3640
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SB 2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,500
13%
Improvement Value:$157,400
87%
Total Assessment$179,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,842+6.0%
2024$6,457-0.2%
2023$6,467-1.8%
2022$6,586+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953