Skip to content

26-28 Renner Ave

Newark, NJ 07112

Built 1912

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Oct 15, 2007

Property Information

Block3640
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF2U.G.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,064
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,000
14%
Improvement Value:$166,400
86%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,317+2.0%
2024$7,173-0.2%
2023$7,184-1.7%
2022$7,311+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$353,000

To:

Sq Ft4,064DeedBook 12095, Page 5199

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 5887, Page 27

Property Sale

Sale
$30,000

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4927, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1912