Skip to content

9 Shephard Ave

Newark, NJ 07112

Built 2010

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Jun 9, 2010

Property Information

Block3640
Lot91
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,142
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,800
3%
Improvement Value:$252,000
97%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+2.0%
2024$9,685-0.2%
2023$9,701-1.7%
2022$9,872+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$281,000

To:

Sq Ft5,142DeedBook 12261, Page 5504

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 12228, Page 186