Skip to content

29 Mapes AveNewark, NJ 07112

Built 2004

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block3642
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
7%
Improvement Value:$206,600
93%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+2.0%
2024$8,310-0.2%
2023$8,323-1.7%
2022$8,470+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft4,242DeedBook 12345, Page 2206

Property Sale

Sale
$443,399
DeedBook 6241, Page 37

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6062, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook 5855, Page 354