Skip to content

43-47 Mapes Ave

Newark, NJ 07112

Built 1910

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block3642
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF 2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,904
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
9%
Improvement Value:$219,100
91%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,203+2.0%
2024$9,022-0.2%
2023$9,036-1.7%
2022$9,196+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft3,904DeedBook 20210, Page 2748

Property Sale

SaleMulti
$296,000
DeedBook 12344, Page 7276

Property Built

Built

Year Built: 1910