Skip to content

31 Mapes Ave

Newark, NJ 07112

Built 1915

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block3642
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,898
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,100
14%
Improvement Value:$119,100
86%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,256+2.0%
2024$5,152-0.2%
2023$5,160-1.7%
2022$5,252+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft2,898DeedBook 12479, Page 1282

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 12220, Page 6883

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 12015, Page 1376

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6247, Page 818

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5544, Page 47

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5105, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1915