Skip to content

127 Lyons Ave

Newark, NJ 07112

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block3660
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,300
17%
Improvement Value:$140,900
83%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+2.0%
2024$6,308-0.2%
2023$6,318-1.7%
2022$6,430+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6282, Page 100

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4944, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1887