Skip to content

185 Lehigh AveNewark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2017

Property Information

Block3663
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2SF 2U.G.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,366
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,000
19%
Improvement Value:$120,600
81%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,651+6.8%
2024$5,290-0.2%
2023$5,299-1.8%
2022$5,397+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922