Skip to content

39-41 Harding Ter

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block3661
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,482
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
20%
Improvement Value:$115,700
80%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+2.0%
2024$5,387-0.2%
2023$5,396-1.7%
2022$5,491+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5137, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1922