Skip to content

13 Harding Ter

Newark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$7,050
Last Sale Date
Jan 3, 1992

Property Information

Block3661
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage976
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
82%
Improvement Value:$6,500
18%
Total Assessment$35,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$1,168+116.7%
1993$539+17.5%
1992$459+10.5%
1991$415
Property History

Property Sale

Sale
$7,050

To:

Sq Ft976

Property Sale

Sale
$7,050

Property Sale

Sale
$7,050
DeedBook 5063, Page 114