Skip to content

113-115 Lehigh AveNewark, NJ 07112

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2011

Property Information

Block3663
Lot85
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,816
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
13%
Improvement Value:$192,800
87%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+2.1%
2024$8,011-0.2%
2023$8,025-1.8%
2022$8,171+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5274, Page 252

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5217, Page 722

Property Built

Built

Year Built: 1925