Skip to content

117 Mapes Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3664
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,638
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,900
15%
Improvement Value:$163,800
85%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+2.0%
2024$7,184-0.2%
2023$7,195-1.7%
2022$7,323+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917