Skip to content

83 Mapes AveNewark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block3657
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2U.G.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
20%
Improvement Value:$71,300
80%
Total Assessment$89,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,407+2.0%
2024$3,340-0.2%
2023$3,346-1.7%
2022$3,405+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 12318, Page 1030

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12071, Page 6880

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6199, Page 869

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 5543, Page 137

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4826, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1917