Skip to content

153-155 Shephard Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$9,152
Last Sale Date
Jan 21, 1985

Property Information

Block3665
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,886
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
17%
Improvement Value:$145,000
83%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,610+2.0%
2024$6,479-0.2%
2023$6,490-1.7%
2022$6,604+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$9,152

To:

Sq Ft3,886DeedBook 4862, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1922