Skip to content

212 Renner AveNewark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2008

Property Information

Block3666
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,335
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
15%
Improvement Value:$145,300
85%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,526+2.0%
2024$6,397-0.2%
2023$6,408-1.7%
2022$6,521+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 6361, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1917