Skip to content

193-195 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block3666
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,779
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
15%
Improvement Value:$164,100
85%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+2.0%
2024$7,203-0.2%
2023$7,214+1.7%
2022$7,092+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,779DeedBook 20200, Page 78805

Property Built

Built

Year Built: 1917