Skip to content

153-155 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1907

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 3, 2025

Property Information

Block3666
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,483
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
19%
Improvement Value:$113,700
81%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+2.0%
2024$5,219-0.2%
2023$5,228-1.7%
2022$5,320+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,483DeedBook 20211, Page 11142

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 20160, Page 92790Recorded10/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 4958, Page 557

Property Built

Built

Year Built: 1907