Skip to content

143 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1917

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 27, 2023

Property Information

Block3666
Lot88
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
19%
Improvement Value:$127,000
81%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,936+2.0%
2024$5,819-0.2%
2023$5,829-1.7%
2022$5,932+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,864DeedBook 20230, Page 20935

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,298DeedBook 20230, Page 12230Recorded2/27/2023

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft2,355DeedBook 20200, Page 61258Recorded7/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1917