Skip to content

121 Scheerer Ave

Newark, NJ 07112

Built 1902

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 4, 2023

Property Information

Block3666
Lot99
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
20%
Improvement Value:$102,900
80%
Total Assessment$129,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,913+2.0%
2024$4,817-0.4%
2023$4,836-1.7%
2022$4,921+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 20230, Page 5410

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,486DeedBook 20210, Page 45465Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,486DeedBook 20191, Page 16132Recorded12/7/2019

Property Built

Built

Year Built: 1902